Резултатите от анкетата проведена тази година сочат че намаляме планираните харчове за празничния сезон. За растящата пестеливост говори и броят на подаръците планирани за Коледа и Нова година. Ако в края на 2011 г. сме били готови да зарадваме средно по 6.2 човека от най-близкия си кръг, сега планът включва едва 5.6 роднини, приятели и познати.
Според данните, българските домакинства планират за подаръци средно по 250 лева, което е с 4% спад на разходите в сравнение с миналата година. Най-много потребители – 33% от отговорилите на електронната анкета, са готови да отделят от 100 до 200 лева. Това означава, че покупките на човек ще са от 18 до 36 лева, като сред най-предпочитаните стоки са посочени дрехи, електроника, козметика и детски видео игри.
В критериите при избора забелязваме нарастваща роля на ценовия фактор – независимо че качеството запазва и сега водещата си роля, цената вече получава значимост при 27% от респондентите, докато миналата година са били 17%.
Като основнен източник на информация преди покупка отново се посочва Интернет, и то с растяща популярност – в сравнение с 82% през 2011, сега 87% от участниците сочат тази медия. Обикалянето на магазините остава на второ място, но там тенденцията е намаляване (62% в 2011, и 52% сега). Главно дамите (58%) предпочитат този метод, мъжете дават предимство на онлайн услугите.
Процентът на планиращите покупка от онлайн магазин е достигнал 76%, при 44% през 2011. Очаквано виждаме разлика при половете – по-голяма част от мъжете, 82% са уреждат пазаруването така, и немалко жени (72%) също се възползват. В аргументацията си, кои са онлайн предимствата, отговорилите посочват най-често избягването на опашки (59%), богатия избор (57%), и по-ниските цени (49%) спрямо традиционните магазини.
Потребителите в мрежата тази година търсят повече домашна техника и мобилни телефони, отколкото часовници и бижутерия. Отделно мъжете се насочват главно към електрониката, докато жените предпочитат дрехите и детските видео игри.